Rodina je živý organismus, který sám sebe utváří. Má svůj vlastní jazyk a jedinečný způsob fungování. Nikdo jiný rodině nerozumí lépe, než její vlastní členové. Když se nedaří jednomu členu rodiny, nedaří se celé rodině. Věřte, že má pro Vás smysl hledat uzdravení společně.

Vaše otázky

Política de devolución


Puedes realizar cambios y devoluciones en los artículos que hayas comprado en THE LOFT WEB SHOP en un plazo máximo de 10 días laborables. No se permiten cambios ni devoluciones en lencería y baño.
Para ello, debes enviarnos un email a info@theloft.es indicándonos el motivo de la devolución. Te contestaremos en un plazo máximo de 72 horas autorizando el cambio o devolución y te indicaremos las instrucciones que debes seguir.
Es imprescindible que los artículos se encuentren en el mismo estado en que se recibieron, y con sus etiquetas y embalaje original.
Los gastos de envío de las devoluciones serán a cargo del cliente.
You can make changes and returns on the items you have purchased at THE LOFT WEB SHOP within a maximum period of 10 days. No changes or refunds are allowed in lingerie and swimwear.
To do this, you must send an email to info@theloft.es indicating the reason for the return. We will answer you within a maximum period of 72 hours authorizing the change or return and we will indicate the instructions that you must follow.
It is essential that the items are in the same condition they were received, and with their labels and original packaging.
The shipping costs of the returns will be charged to the customer.

Chronické stonání v kontextu rodiny

Rodinné poradenství - základní principy

Když stůně jeden člen rodiny, stůně celá rodina. 

Rodina se chová jako živý organismus, který na psychosociální úrovni opakuje zákonitosti známé z vývoje plodu v těle matky. O rodině hovoříme jako o sociální děloze. 

Rodina má jasně danou anatomii: pro zdraví rodiny je důležité, aby bylo jejím členům jasné, kdo patří dovnitř a kdo přichází zvenčí a kde má kdo své místo. Existují zde vztahy vrozené (pokrevní nerozpojitelná pouta, vzniká úzkost z jejich nenaplnění) a vztahy získané (vznikají seznámením, otevírají uzavřený systém).

Dítě se rodí z vlastní matky a vlastního otce (z jednoho určitého vajíčka a z jedné určité spermie). Narozením dítěte se nerozpojitelným poutem propojí nejen dva rodiče, ale také celé jejich dva rody, jejichž kořeny sahají v mnoha generacích hluboko do minulosti.

Dítě se rodí z matky ven; v rodině psychosociálně dospívá a rodí se do světa - tedy z těla rodiny ven, nikdy naopak.

Rodina se přirozeně vyvíjí. Pokud vývoj stagnuje, může systém vytvořit symtom, jenž je artefaktem, kolem kterého se rodina organizuje.

Stagnující rodina tvoří choroby. Jakmile se její život rozproudí, otevírají se sebeúzdravné zdroje a samočistící schopnosti, imunita členů rodiny se zlepšuje a nemoci odeznívají. Rodinný terapeut pomáhá rodině otevírat zdroje a mobilizovat její vlastní síly. Zdravá rodina své dluhy nepopírá ani se jim nevyhýbá. 

Zatímco individuální psychoterapeut se přidává k vnitřní realitě jednoho dítěte nebo jednoho dospělého, rodinný terapeut se setkává se všemi členy rodiny, kteří mají o spolupráci zájem a zaměřuje se na vztahy v rodině, jejichž kvalita souvisí s prožíváním a emocemi pacienta. Intervenuje ve prospěch všech členů rodiny, tj. nestraní nikomu z nich. Zpravidla se ulevuje všem, ozdravuje více členů rodiny najednou. Děje se tak proto, že všichni jsou ochotni k vnitřní psychické práci a osobním změnám. 

Rodinný terapeut je akcelerátorem, v nebezpečných situacích brzdou, strážcem bezpečí celého procesu, snižuje pravděpodobnost zbytečných zranění, ke kterým při vyjednávání může docházet. Vztahuje se ke vztahům, zprostředkovává přátelské prostředí, cítí celek, poskytuje čas a místo pro společná setkání.

Příklady symtomů, které mohou být vyjádřením stagnace vývoje rodinného systému

nespecifické bolesti hlavy, břicha či zad, migrény, noční pomočování, opakované angíny, poruchy příjmu potravy, obezita, alergie, průduškové astma, poruchy spánku, funkční obrny, záněty středouší, psychogenní poruchy sluchu, disfunkce štítné žlázy, urogynekologické poruchy, poruchy trávicího ústrojí, úzkostná neuróza, 
melancholie, hyperaktivita

Doporučená literatura a texty:

Trapková L., Chvála V.: Rodinná terapie psychosomatických poruch, Portál 2004 a 2017 

Chvála V., Trapková L.: Rodinná terapie a teorie jin-jangu, Portál 2008 

Poněšický J., Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty i laiky, Triton 2014

Tress, W., Krusse J., Ott J., Základní psychosomatická péče, Portál 2008

Psychiatrie pro praxi 2014 - časopis: V., Trapková L. Jak pracuje rodinný terapeut u poruch příjmu potravy? (pdf)

Psychosom - časopis pro psychosomatickou a psychoterapeutickou medicínu, 

vychází nezávisle na farmaceutických firmách a podnikatelích ve zdravotnictví  (odkaz zde)

Související články v blogu:

Tělo za nic nemůže (odkaz zde)

Martin Apoštol hledá na dně (odkaz zde)

606 242 630

Poliklinika U Tří lvů

U Tří lvů 294/4

​České Budějovice

© 2020 Vladislava Marková